Lelőhelye: Kína, Xinjiang
Súlya 22,2 gramm.
Az Aletai meteorit a IIIE csoporthoz tartozik, a vas meteoritok egy meghatározott típusa.
Ez az osztályozás olyan meteoritokra vonatkozik, amelyek bizonyos kémiai összetétellel rendelkeznek és kristályos szerkezetűek.
Ebben a csoportban a meteoritoknak általában oktaéder szerkezet van, ami azt jelenti, hogy vágás és polírozás során az úgynevezett specifikus minták fedik fel magukat, ezt Widmanstätten mintának vagy textúrának.
A IIIE meteoritokat, mint például az Aletai, a kamacitnak (alacsony nikkel-vas) és taenitenek (magas nikkel-vas) köszönhetően oktaéderes mintát alkotnak.
Az Aletai kivételes, mivel a legmagasabb aranykoncentrációval rendelkezik a IIIE csoportban és szignifikánsan magasabb az irídium koncentrációja máshoz vasmeteorithoz képest ami ebben a csoportban található.
1898-ban Kína, Xinjiang régióban.
Összesen becslések szerint 100 tonna található belőle itt a Földünkön, a legnagyobb darab amit találtak belőle egy 28 tonnát nyom, így ötödik legnagyobb meteorit a Földön.
Érdekes módon, ha megváltoztatjuk a megvilágítási szöget, akkor a meteorit két fő ötvözetének visszaverő képessége megváltozik, és a minta csillogni kezd.
Ez a hatás gyakori az oktaéderes kristályszerkezetű meteoritokban, de Aletainál sokkal szembetűnőbb és szebb ez a ragyogás.
Érdekesséb, hogy az ókori kultúrákban is használták ezeket a vasmeteoritokat különböző ékszerekbe de volt amikor fegyvert készítettek belőle.
Az egyik leghíresebb ilyen fegyver Tutanhamun tőrje ami vasmeteorit pengével díszeleg.
