Ez a szakma tele van tévhitekkel, tévedésekkel és főképp félrevezetéssel, tudatlansággal és csalással.

Látjuk, hogy sokan kerestek rá például az Onixra, Karneolra, Korallra stb…

Erre felbuzdulva ezen az oldalon leírjuk mivel nem foglalkozunk és miért, leírjuk, hogy miért nem találtok populáris “ásványokat” a kínálatunkba, hogy jobban megértsétek a működésünket.

Nagyon hosszú lesz de ne rémisszen meg, több szakaszokra lesz bontva így nem fogja senki elveszíteni a fonalat.

Érdekes és nagyon hasznos információkat osztok meg Veled úgyhogy tarts ki!

Na de kezdjük el.

Az első és legfontosabb, Mi csak és kizárólag, kezeletlen, hevítetlen stabilizálatlan és mindenféle eljárásoktól mentes ásványokkal foglalkozunk.

Ami nem természetes azzal nem fogtok találkozni Nálunk!

Ez nagyon nehéz és nagyon nehéz a beszerzésük is hiszen a legtöbb ásványt kezelik valamivel, hogy eladhatóbb legyen!

Ezeknek a természetes ásványoknak az ára is teljesen más mint az olcsó, megszokott, Kínából származó kezelt ásványoknak, vagyis drágák.

Mindig is azok voltak de a műtermékek behozatalával az olcsó hamisítványok teret nyertek a kereskedelemben és ezáltal tűnik úgy, hogy gyakorlatilag minden ásvány és ásvány ékszer olcsó.

Elgondolkodtató az a tény, hogyha valaki azt mondja, hogy ritka ásvány vagy, hogy ritkán készítenek belőle ékszert akkor, hogy is lehet ebből az anyagból minden kereskedőnél?

Három dolog van amit mindenképp meg kell értened ahhoz hogy valamennyire megértsd a szakmát.

Az első és egyben a legfontosabb az hogy megértsd mit nevezhetünk ásványnak és mi az amit abszolút nem nevezhetünk semmilyen szinten ásványnak.

A Nemzetközi Ásványtani Szövetség 1985-ben meghatározta az ásványok végleges definícióját ami így hangzik:

„Az ásvány olyan elem vagy kémiai vegyület, amely normál körülmények között kristályos, és geológiai folyamatok eredményeként jött létre.”

Ez magyarul azt jelenti, hogy amennyiben egy ásványt kémiailag módosítunk mesterséges eljárásokkal ( hevítés, stabilizálás, savazás, viaszolás, festés, üveggel feltöltés stb…) onnantól fogva nem számít ásványnak csak műterméknek.

Mondok rá egy példát:

A kereskedelmi forgalomban lévő Citrinből készült golyós karkötők, szemcsés karkötők, medálok, marokkövek, csúcsok nem igazi, természetes Citrinek.

Azt mondják a kereskedők, hogy a természetben Ametisztből hevül a Citrin kb 550 fokon tehát hiába van az Ametiszt hevítve mesterségesen, a szakma ezt elfogadja.

Ezek a kijelentések több sebből véreznek: 

  1. A valódi, természetes Citrinnek semmi köze nincs az Ametiszthez, a természetben nem így alakul ki.

  2. Nincs olyan ebbe a szakmába, hogy elfogadjuk a műtermékeket! Igaz, kereskedni lehet velük de ezt minden alkalommal és mindenhol kötelező jelezni a vásárló felé! Amint ez nem történik meg a kereskedő csalás és megtévesztést követ el amit a törvény büntet! Ezen felül anyagi kárt okoz olyan kereskedőknek akik még tisztességesen próbálnak kereskedni, tehát üzletet is ront.
  3. A normális, becsületes, külföldi kereskedők ezeket a “Citrineket” fake Citrinnek, tehát hamis Citrinnek nevezik és ez így korrekt. Ezeket az anyagokat nem hívhatjuk Citrinnek mert megtévesztő, kizárólag a természetes Citrint nevezhetük Citrinnek!

Ez egy nagyon gyakori és jó példa a bevezetéshez.

A második legfontosabb dolog amit meg kell értened, az ár.

A valódi ásványok nem olcsók!

Sok mindenen múlik az, hogy egy ásványnak mitől annyi az értéke amennyi.

Miért kerül valami 1000 forintba és miért kerül valami 2 milliárd forintba.

Nem, ezt az összeget nem írtam el.

Befolyásolja a ritkasága a színe a tisztasága és még sok egyéb más amit az igazi szakmabeliek meg tudnak állapítani

Valójában ki számít igazi szakmabelinek?

A igazi szakmabeli az aki ért az ásványokhoz a kialakulásukhoz és, hogy mitől néznek ki úgy ahogy, az szakmabeli nem beszél a spirituális gyógyhatásokról mert ezek nem tények és nincsenek bizonyítva.

Az igazi szakmabeli az ezotériával nem téveszt meg nem vezet félre és nem ver át az annak érdekében, hogy anyagi haszonra tegyen szert.

Ha egy “szakmabeli” az állítólagos gyógyhatásokról beszél akkor nem ért az ásványokhoz és nem tudja pontosan meghatározni azt, hogy pontosan mi az amit elad Neked.

Ezeket a törvény kuruzslóknak nevezi mert egy halálos betegségre is képes valaki egy 2000 forintos műanyagot eladni mert az meggyógyítja.

Ez nem az orvosok propagandája, hogy vegyél inkább gyógyszert, ez a kapzsi kereskedők, becstelen és megtévesztő magatartása amit a törvény is büntet.

Amennyiben idáig eljutottál gratulálok,hiszen sokan már az első mondat után ami az igazságról szól kilépnek.

Valóban érdekelnek az természetes ásványok mindenféle “funkció” nélkül és ez nagyon ritka manapság!

Térjünk rá arra, hogy mivel NEM foglalkozunk!?

Az itt felsorolt információk leellenőrizhetők és hivatalos, külföldi szakmai oldalakon is megtalálhatók, valamint különböző vizsgálatokkal minden eljárás kimutatható!

 

Macskaszem/Bikaszem/vörös Tigrisszem:


Ilyen a természetben ritkán fordul elő!

Ez a kereskedelem egy torz szüleménye mert a Tigrisszem unalmas mivel Mindenkinek van.

Mindent ami ebből készül mesterségesen állítanak elő a Tigrisszem hevítésével, igen a nyers darabokat is!

Az egyéb nem aranybarna színű Tigrisszemek mind festettek vagy sok esetben üvegtermékek.

Karneol mindenféle formában:


A kereskedelmi forgalomban lévő Karneolként elhíresült anyagok valójában Achátok.

A megfelelő szín elérése érdekében a magas vas tartalmú nyers Achátokat forró cukormázban ( ez nem vicc ) forgatják több héten keresztül, hogy nagyon szép egységes piros színük legyen.

Minél tovább vetik alá ennek a kezelésnek annál sötétebb színük lesz, így ami szép sötét színű már mehet a “jó minőségű” anyagok közé és el lehet adni drágábban…

Ez a kereskedelemben előfordulő mindenféle Karneol 99%-ra igaz, ezeket az anyagokat Karneolos Achátnak kellene hívni de a megnevezés így sem pontos.

A természetes Karneol ritka és nagyon kevés van belőle a forgalomban.

Igyekszünk beszerezni természeteset de sajnos nem egyszerű.

Ugyanez a helyzet az Onixokkal avagy a fekete Kalcedonokkal is.



Ekkora mennyiségben nem fordul elő a természetben!

Mindenféle Korallok mindenféle formában:


Bátran kijelenthető, hogy a Földünkön lévő összes Korall védettezért speciális igazolás kell, az úgynevezett CITES ( Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora – Egyezmény a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről )minden egyes darabról.

A CITES alapvető célja az egyes fajok természetben élő állományainak megőrzése.

Ez azt jelenti, hogy a Korallok esetében mesterséges szaporításból származó egyedekkel történő kereskedelmet nem tiltja, csak ellenőrzi.

A gyakran hamis ígéretekkel gerjesztett vásárlói igények hatására a „kínálatban” újabb, egyre különlegesebb, ritkább fajok jelennek meg.

Az utóbbi években a Korallok jogellenes kereskedelme – rohamosan növekvő nagyságrendje és hatása miatt – nemzetközi politikai és társadalmi szinten is egyre nagyobb figyelmet kap.

A fogyasztói igények növekedésével ugyanis ez az „üzletág” az elmúlt évtizedekben a szervezett bűnözés egyik legjövedelmezőbb tevékenységévé vált.

A probléma az, hogy a Korallokat a természetes élőhelyükről gyűjtik be, egyre több fajt sodorva ezzel a kihalás szélére.

Addig nem szabad forgalomba helyezni amíg ez az engedély nincs kikérve minden egyes darabra!

Mivel az összes Korall faj védett ezért az engedély nélküli kereskedelme tiltott.

Viszont egy másik példával élve, a híres vörös Korall amire olyan nagy a kereslet mind egytől egyig festve van!

Természetes vörös Korall nagyon ritka a természetben és a kereskedelme abszolút tiltott!

Érdemes erre oda figyelni mert ha a hatóságok észreveszik nem csak a kereskedőt büntetik meg hanem a vásárlót is, gyakori esetek közé tartozik a börtön büntetés is!

Tehát ha valaki bármilyen Korallt szeretne Neked eladni kérdezd meg Tőle van-e hozzá CITES.

Amennyiben nincs vagy abszolút fogalma sincs róla mi az a CITES menekülj mert nem tudja mit csinál és ezért Te is fogsz bűnhődni!


Pár száz forintos Rózsakvarc, Gránát, Labradorit, Arany színű Rutilkvarc ékszer formában.

Ezek az anyagok nagyon populárisak és nincs olyan sok jó minőségű alapanyag amivel a világ kereskedelmét el lehet látni.

Ezért ezeket az anyagokat festik és/vagy színes vagy színtelen viasszal vonják be a szebb szín és a jobb fény elérése érdekében.

Az olcsó Gránát karkötők mind egyről egyig festettek, ez azért “szükséges” mert a Gránátnál nagyon kevés, feldolgozásra tökéletes anyag van ezért a festékkel eltömítik a hibákat és ezáltal lesz olyan tökéletesen borvörös színű.


A olcsó Rózsakvarc karkötők az eladhatatlan halvány, sápadt rózsaszín vagy inkább sárgás, minőségtelen alapanyagokból készülnek így “kénytelenek” viaszolni, hogy szebb színük legyen.


Így amikor a Rózsakvarcodból “eltűnik” a szín akkor a legtöbb esetben nem az UV sugárzás károsítja ( ahogy ezt oly sok kereskedő állítja ) hanem kikopik belőle a festék.

Az olcsó Arany színű Rutikvarc karkötőknél ugyanez a helyzet csak ott sárga gyantát használnak azért, hogy a gyakran színtelen Rutil tűk szép sárga színt kapjanak.


A Labradorit már más téma.


Nagyon kevés tökéletes anyag van amit bármilyen formában feltudnak dolgozni, a legtöbb hibás és a kis lyukak eltűntetése miatt színtelen viasszal vonják be őket, ezáltal eltömítve a kis gödröcskéket és ezzel szebb fényt is varázsolnak a Labradoritoknak.

Az ékszer minőségű vagy épp minőségi alapanyagokból készült ékszerek, dísztárgyak és egyéb termékek lényegesen drágábbak mint ezek az olcsó műtermékek, bár ez minden ásványnál igaz.

Kék Rózsakvarc:


Az egyik kedvencem a megtévesztések közül főleg azért mert hivatalosan ilyen nem létezik. 

Ahogy a nevében is benne van, Rózsakvarc tehát rózsaszín, ezáltal nem lehet kék!

Akkor mi is az valójában? 

Ez egy nagyon de nagyon rossz minőségű kvarc, semmi több!

De hát mindent is el kell adni így ezt a szörnyű, minőségtelen anyagot elnevezték kék Rózsakvarcnak.

Nagyon olcsó Akvamarin, pláne ha nagyon szép kék, avagy a túl szép, hogy igaz legyen:

 

Nagyon kevesen tudják hogy az Akvamarin az egyik legdrágábbak ásvány.

Ha jó minőség egy modern autó árát is érheti és még annál is többet is!

Viszont az utóbbi időben elkezdtek Magyarország van és terjedni ezek az Akvamarinnak csúfolt anyagok.

Ezeket az olcsó de minőséginek tűnő Akvamarinokat sötétkék viasszal szokták bevonni annak érdekében hogy eladhatóbb legyen általában ezek az anyagok színtelenek vagy nagyon nagyon halvány kékek ezért “kénytelenek” ilyen és még sok más kezelést végezni rajtuk különben nem tudnánk eladni.

Ebben a legrosszabb nem az ha a valódi Akvamarin van kezelve, legalább Akvamarin.

A probléma nagyobb amikor tízezer forintért az üveggel “helyettesített Akvamarint” adják el.

Nagyon vigyázni kell ezekkel az anyagokkal mert nem csak ékszerként hanem dísztárgyként és marokkőként is felszokták dolgozni őket! 


Természetes vagy natúr Lemon/Citrom Kvarcokat:


Ilyen nem létezik!

A sima egyszerű Kvarcokat amiket kobalttal besugároztak és utána behevítettek, hogy sötét vagy világos lime zöld színe legyen.

Ezeket szeretik natúr vagyis természetes Citrinként is eladni.

Agni Manitit/Saffordit/Columbianit/Cintamani vagy Cintanami:



Ez a 4 egy és ugyanaz anyag!

Indonéziából és Kínából származó Obszidiánok amik vulkáni aktivitással jöttek létre, semmi közük nincs meteorit becsapódásokhoz!

Apropó Obszidián; 

Kék, piros, zöld és egyéb misztikus színű Obszidián:

Nem léteznek, ember által készített üveg termékek. 

Főnix kő és nagyon olcsó Krizokolla:


A Krizokolla ritka és drága alapanyak, az ékszer minőségű anyagok még drágábbak!

Főnix kő és a nagyon olcsó Krizokollák rosszabb esetben epoxy gyanta és festék keverése, jobb esetben a festékbe őrölt Krizokolla port raknak és úgy csinálnak belőle golyós karkötőt.

Azúrmalachit:


Ilyen nem létezik csak Azurit és Malachit keveréske.

Ritkább egyveleg mint a Krizokolla és Malachit kombója ezért drágább mint a Krizokolla.

A valódi Azurit-Malachitból például valóban létezik golyós karkötő de jó pár 10 ezrest ki kell fizetnünk érte, hogy megkaparintsuk.

Azezthulit vagy Azeszthulit/Lemúriai Kvarc:


Ilyen sem létezik, ezek egyszerű Hegyikristályok! 

Attól tér el a megszokottól, hogy más geológiai körülmények között keletkeztek ezért egy kicsit máshogy néz ki a külsejük.

A különböző misztikus történetek azért kellene mert a legtöbb embernak van valamilyen formában Hegyikristálya és a Hegyikristályból nagyon sok van a természetben és már “dögunalmas” ezért valahogy el kell adni ezek a különböző történetek segítenek abban hogy az egyszerű egyik kristályt is eladják különlegességnek.

Regalit/Császári Jáspis/Fejedelmi Jáspis: 



Nem létezik ilyen ásvány, ezek festett műanyagok.

Kék napkő/Éjkő/Blaufluss/Greenfluss/Zöld napkő.


Ezek mind mesterségesek, nem igazi ásványok.

Pár száz forintos Prasiolit/zöld Ametiszt:




Az első és legfontosabb, az Ametiszt lila, nincs más színbe. 

A második nagyon fontos tény, hogy semmi köze a Praziolitnak az igazi Ametiszthez.

A természetes Praziolit egy elképesztően ritka és drága ásvány.

Lényegében egy Kloritos kvarc, a kereskedelmi forgalomban kapható “Praziolitnak” nevezett anyagok ember által sugárzott Ametisztek.

Ugyanilyen az Amegreen is.


Ilyen sem létezik a természetben ezek olyan Ametisztek amiknek az egyik fele sugározva van, a másik fele a már megszokott Ametiszt.


Mindenféle pár ezer forintos fehér Jáde:


Ugye senki nem hiszi el, hogy 2000 forintért lehet kapni egy olyan anyagot ami az egyik legdrágább drágakő a Földünkön?

Karkötőkben jobb esetben tej Kvarc, rosszabb és sajnos a leggyakoribb helyzetben őrölt kvarc ( kvarchomok ) van összekeverve egy kis epoxy gyantával.

A színes karkötőknél ugyanez a helyzet csak épp még hozzáadnak egy kis festék anyagot.

Az olcsó “ fehér Jáde” dísztárgyak már más kategóriák.  

Pár ezresért vagy pár 10 ezresért nagyon szép dísztárgyakkal találkozhatunk csak ezek nem Jádék hanem szimpla fehér márvány….

 

Aureas/Feng Shui karkötő:


Fekete karkötő mindenféle kínai jellel. 

Azt mondják, hogy Turmalin meg Obszidián meg Onix de egyáltalán nem igaz.

Ezek műanyag karkötők amik 800 forintért  megvehetők Kínából.

Igaz gyöngy:


A kereskedelmi forgalomban lévő igaz gyöngyöknek nevezett anyagok valójában tenyésztett gyöngyök.

Pár 1000 Ft-tól- akár pár 100 000 Ftig bezárólag tenyésztett gyöngyök et adnak el igazgyöngyként ezáltal megtévesztik a vásárlókat.

A kettő között van különbség, a tenyésztett gyöngy a nevéből is adódóan az emberek tenyésztik különböző kagyló farmokon, míg Az igazgyöngy teljesen természetes módon az óceánokban és a tengerekben nem egy bezárt környezetben kagylóban kialakult gyöngy.

Ugyanez igaz a Tahiti gyöngyökre is.

Attól még mert 40-50.000 forint egy darab nem azt jelenti, hogy nem tenyésztett!

Ahhoz hogy a kettőt meg lehessen különböztetni egymástól külön gyöngy szakértő kellenek amiből nagyon kevés van a világon (kb. 20).

Magyarországon és a szomszédos országokban nincs ilyen szakértő.

A fenti felsorolásokból is már lehet tudni hogy vajon miért nem nevezzük nevén ezeket az anyagokat, egyértelmű drágábban lehet eladni ebben az esetben sokkal.

Az igazgyöngy nagyon drága, szeretnénk mi is beszerezni csak egyetlen egy problémánk van vele nem tudjuk megfizetni. :D

Nem 6000 forint belőle egy karkötő vagy egy gyöngysor és nem is 100.000, annál sokkal-sokkal drágább!

Színes roppantott Hegyikristályból bármi:



Mind egytől egyig üveg, a Hegyikristályt nem lehet tartósan festeni úgy ahogy az Achátokat.

Cseresznye Kvarc/Cherry Kvarc/Kamu Eper Kvarc:



Szintén üveg mind, semmi köze nincs a valódi Eper színű Kvarchoz ami hivatalos nevén Hematitos Kvarc. 

Lávakőből bármi:

Te is úgy képzeled, hogy egy vulkán kitörés alkalmával összeszedik a megdermedt láva köveket, feldolgozzák és kész ékszerként ott landolnak Nálad?

nagyon szép lenne de nincs ennyi vulkáni aktivitás!

Minden ami Lávakőből készül egy hazugság. 

Ezek egyszerű bazalt kőzetek amiket a sínek mentén is tudsz szedni.

A különbség az, hogy ezeket a bazaltokat különböző gázokkal felfújják amitől ilyen lyukacsos lesz és már kész is a Lávakő ékszered vagy marokköved vagy bármi másod!

Apropó! Voltál már Olaszországban? Netán Pompeiben ahol a Vezúv vulkán található? 

Netán az ottani árusoktól vettél "igazi, Vezúvtól származó" ékszer vagy csillogó Geódát?

Van egy rossz hírem számodra.

Nem, hogy nem Lávakő vagy felfújt bazaltkő hanem festett és fémgőzölt szilícium-karbid ami egy ember által készített üveg termék amit az iparban használnak!

Andara kristály vagy Monatomikus Andara vagy Lady Nellie Andara vagy bármilyen Andara:





Az egyik legnagyobb átverés azoknak akik sajnos hiszékenyek.

Az Andara nem, hogy nem kristály de még ásvány sem!

Ember által készített üveg darabok de akkora ezoterikus történetet raktak köré, hogy akik nem foglalkoznak az ásványokkal azok simán elhiszik, hogy létezik!

Egy kis érdekesség azoknak akiknek a birtokában van Judy Hall Kristály Bibliája!

Az Andara és például a Regalit is benne szerepel mint nagyon spirituális ásvány!

Mindenkinek a fantáziájára bízom mit gondol az egyik "legnagyobb ásványszakértőről és spirituális vezetőről" ezekután.

Folytathatnám mert a lista nagyon hosszú de így talán majd egyszer.

Ez a jelenlegi helyzet 2024 júliusában és egyre több lesz a műtermék.

Ilyenkor szokott az a nagy kérdés jönni, hogy:

Honnan ismerem fel a hamis ásványt?!



El kell keserítselek mert nincs univerzális módszer ahhoz, hogy minden ásványt meg tudj vizsgálni.

Oké mondok egy módszert ami segíthet!

Törd össze!

Viszont ha összetöröd akkor tudod mit kell nézni?

Na ugye, ez sajnos nem ilyen egyszerű...

Helyette mondok jobbat!

Kérdezd ki a "megbízható" kereskedőd a Citrinről!

Ha azt mondja, hogy a természetben Ametisztből hevül akkor menekülj mert nem tudja mi az a Citrin!

Akkor vajon a többit tudja amit árul?

Gondolkozz el rajta!

Remélem így már Mindenkinek érthető, hogyha valamit nem talál meg a webshopban az nem azért van mert tök bénák vagyunk, hanem azért mert Mi kizárólag természetes ásványokkal foglalkozunk!

Amennyiben valaki műterméket szeretne vásárolni az megfogja találni azokat az üzleteket ahol ezek mind megtalálhatók, de Mi nem állunk be a sorba.