Ez az ásvány 1788-ban kapta a nevét ami a görög ,,apatitból" származik.
Jelentése az, hogy „becsapni”, mivel az Apatit megjelenése nagyon hasonlít más ásványokhoz.
Az Apatit valójában nem egy specifikus ásványt jelent, hanem egy hasonló izomorf, hatszögletű foszfát ásványok csoportjának elnevezése.
Nagyon nehéz különbséget tenni ennek a csoportnak egyes tagjai között, mivel részben helyettesítik egymást, ezért ritkán tesznek különbséget, és ehelyett mindegyiket Apatitnak nevezik.
A legtöbb állat csontjai és fogai, beleértve az embereket is, kalcium-foszfátból állnak, amely ugyanolyan anyag, mint az apatit.
Az Apatit a Ca5(PO4. Hatszögletű kristályokban képződik, és foszfát ásvány.
Az Apatit sokféle formában létezhet más ásványi anyagokkal együtt, amennyiben az Apatit kalcium (Ca5) és foszfor (PO4) bázisa együtt megtalálhatók egy anyagban.
Három gyakori formája jelenik meg a természetben.
Mind a hármat a kristályrácsukban lévő ionok miatt lehet megkülönböztetni.
Fontos megjegyezni, hogy mindhárom fajta általában minden példányban megtalálható, bár egyes példányok közel 100%-ban tartalmazhatnak egyik vagy másik iont is. A valóságban sokkal több Apatit létezik de ez a három leggyakoribb:
Fluroapatit (Ca5(PO4) :A fluorapatit a fogzománc egyik fő összetevője.
Kémiai szerkezete fluort tartalmaz, ami fluoreszkálóvá teszi ezt a fajtát ásványt. Keményebb, mint a hidroxiapatit, bár nem olyan ellenálló a savakkal szemben.
Hidroxil-apatit (Ca5(PO4) 3OH): A hidroxil-apatit az az apatit változat, amelynek szerkezetében oxigén és hidrogén atomok találhatók.
A hidroxil-apatit a fogzománc egyik fő összetevője. Az emberi test csontanyagának 70%-át is ez alkotja.
A fluorapatitnál jobban ellenáll a savaknak, bár nem olyan kemény.
Klór-apatit (Ca5(PO4)3Cl ): A kloroapatit a klórt tartalmazó apatit változata.