Hivatalosan közönséges Opál ( nem összekeverendő a nemes Opálokkal ) néven ismert megszilárdult kovasavgél, egy krisztobalit ásvány víztartalmú, gyengén kristályos változata.
A nemes Opál a közönséges Opál értékesebb változata ami víztartalmú szilícium-dioxidból áll.
Annak ellenére, hogy összetételük hasonló a nemes Opál tulajdonságai nagyon eltérőek.
A vízmolekulák miatt az opál lényegesen lágyabb, törékenyebb és kevésbé sűrű, mint a Kvarc.
A Kvarccal ellentétben a közönséges opál nem képez nagy kristályokat.
Amorf szerkezetének és változó kémiai összetételének köszönhetően az opál minden formája mineraloidok közé sorolható – természetes, ásványszerű anyagok, amelyek nem felelnek meg az ásványok összes kritériumának, így nem nevezheténk ásványnak.
Érdekesség a hivatalos definíciót kerülve vagy nem tudva, a történelem folyamán az Opálokat nagyon sokszor ásványként említették meg, így a Nemzetközi Ásványtani Szövetség elismerite ásványként, és hivatalosan is az Opálokat egy külön ásványfajként kezelik és tartják nyilván őket.
Ettől függetlenül hivatalosan is egy mineraloid hiszen hiányznak a szerkezetéből az ismétlődő kristályrácsok ami miatt egy ásványt valóban ásványnak nevezhetünk.
Kevesen tudják, hogy a közönséges Opálok több színben is előfordulnak.
Előfordulnak belőle színtelen változatok, ezen felül fehér, sárga, piros, narancs, zöld, barna, fekete, kék és rózsaszínben is megtalálható.
Jelenleg a közönséges opálok nem gyakran látható a kereskedelmi vagy designer ékszerekben.
Ez azért van, mert nem ismert széles körben.
A legismertebb változata a Merlinit kereskedelmi néven ismer Dendrites Opál ( közönséges Opál faágakra hasonlító mangán Dendritekkel ) amit a vélt metafizikai hatása miatt kedvelnek.